11 Kasım 2013 Pazartesi

BIM' e Geçiş Neden Zor Oluyor

Rapido veya Isograf kalemler ile çizim yapıldığı süreçten CAD sistemlerine geçiş çok hızlı olmuştu. CAD sistemi ile ilgili gerekli bilgisayar ve eğitimi alan her dizayn ofisi herhangi bir tereddüt yaşamadan el ile çizimi bırakıp CAD sistemine geçmişti. Bu geçiş o kadar keskin olmuştur ki artık Rapido kalemler ancak güzel bir hatıra veya antika olarak saklanmaktadır.

Bu geçişin başarı olmasının ana sebebi, CAD sisteminin eski sistem ile yapılamayan birçok yeniliği, imkanı ve kolaylığı beraberinde getiriyor olmasıydı. İlk bakışta projelerde revizyon yapılması, projelerin çoğaltılması, aynı proje üzerinde birden fazla disiplinin çalışması ve eski sistem ile yapılamayan birçok yenilik bu geçişin kolay olmasını sağladı. Zaman içinde bu yenilikler ve kolaylıklar o kadar çoğaldı ki, artık bir alışkanlık haline dönüşmeye başladı. Bu alışkanlıklar aynı zamanda yeni bir sisteme geçiş için en büyük engeli oluşturmaktadır.

BIM sistemi sadece bir çizim programı olmamak ile beraber, başlangıç noktasının hazırlanacak dizayn olmasından dolayı doğal olarak CAD sistemleri ile karşılaştırılmaktadır. Bu noktada geçişi zorlaştıran ana neden BIM sisteminin tamamen yeni, CAD sistemi ile hiç yapılamayan olanaklar getirmemesidir. CAD ile birçok firma 3D çizim yapabiliyor, çeşitli macrolar veya add-in kullanarak metraj çıkarabiliyor, çakışmalarını kontrol edebiliyor ve hatta iş programı ile belli seviyede bilgi alışverişi yapabiliyor. Dolayısı ile en çok sorulan soru ortaya çıkıyor neden BIM’e geçmeliyim.

BIM sistemi ile bu yapılan veya yapıldığı iddia edilen birçok işlem elektronik ortamda ve hataya izin vermeyecek şekilde belli bir dosyalama sistemi ile yapılmaktadır. Aynı zamanda disiplinlerin arasında haberleşme çok daha ileri seviyede sağlanmaktadır. CAD sistemi ile oluşmuş olan alışkanlıkların yenilmesi ve BIM sisteminin avantajlarının anlaşılması sanırım elle çizimden CAD sistemine geçişten daha fazla zaman alacaktır.

Yurt dışında BIM sisteminin daha yaygın olarak kullanıldığı ülkelerde yapılan anketlerin bir çoğunda, firmalar BIM sistemine 1 sene içinde geçmeyi ve 3 sene içinde ise BIM sisteminin herkes tarafından kullanılacağını öngördüklerini söylemektedirler. İlginç olanı ise bunu son 5 senedir yapılan anketlerde söylemiş olan firmaların BIM sistemine geçmemiş olmalarına rağmen hala bu görüşte olmalarıdır.


BIM sisteminin sadece 3D çizim olmadığı, 3D çizim yapılmasının sadece sistemin başlangıç noktası olduğunun anlaşılması sanırım biraz daha zaman alacaktır. BIM sadece dizayn ofisle ilişkili bir sistem olmayıp, proje sürecindeki bütün departmanlar ile ve özellik ile teknik ofis ve planlama departmanları ile beraber çalışan, saha ile sürekli temasta olan bir sistem olduğu anlaşıldığında ve faydaları göründüğünde CAD sistemi ile üretilen projeler güzel birer hatıra olacaktır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder